Preparaty Forte – Czy Działają, Opinia i Test

forte - test

forte - testDzisiaj postanowiłem krótko omówić test preparatów Forte, które zastosowałem w swoim samochodzie. To nie jest żaden artykuł sponsorowany. Test zrobiony został na własną rękę z czystej ciekawości. Zachciało się bloga motoryzacyjnego to trzeba dokładać 🙂

W ostatnim czasie zauważyłem, że mój Ford Focus 1.8 TDCi trochę kopci kiedy doda się więcej gazu. Postanowiłem coś temu zaradzić (o ile to możliwe bez ingerencji mechanicznej). Po wizycie u mechanika diagnoza – to nie jest awaria silnika, ani też turbiny, a najprawdopodobniej wtryskiwaczy, ale warto jeszcze pojeździć.

Na ratunek wtryskiwaczom

Postanowiłem skorzystać ostatniej deski ratunku i zastosowałem dwie rzeczy: zmianę paliwa, a raczej stacji benzynowej (z Bliskiej na Shell) i zastosowanie środka do czyszczenia układu paliwowego i wtryskiwaczy. Nie wlałem żadnego STP, które to spotkać możemy prawie na każdej stacji benzynowej, ale padło na środek droższy marki Forte.
Dokładniej to zaaplikowałem dwa środki, ponieważ zalecane jest stosowanie ich łącznie (czy to marketing – pewnie po części tak). Pierwszy z nich to czarny Forte Diesel Injector Treatment, a drugi żółty Advanced Diesel Fuel Conditioner.

Cena obu preparatów to około 170zł łącznie. Mało nie jest. Zalecanym jest stosowanie takiego zestawu raz na 15 tysięcy kilometrów, więc to częstotliwość zbliżona do cyklu wymiany oleju. Jeśli się do tego stosować to można powiedzieć, że koszt wymiany oleju się podwaja – czy jest to warte swojej ceny? Ja uważam, że nie. Robiąc dużo kilometrów, a w dieslach się to raczej zdarza, wydajemy rocznie jakieś nawet dodatkowe 600 zł (podaję na swoim przykładzie ponieważ robię 3-4 wymiany rocznie). 10 lat eksploatacji to jest 6 tys. zł wydane na tego typu środki. A gwarancji, że wtryski wymieniać będziemy lub nie nadal nie mamy. Za te pieniądze można kupić nową jednostkę lub w niższej cenie zrobić regenerację lub wymianę wtysków.ford focus 1.8 tdci

Co mówi producent

Forté Diesel Injector Treatment jest przeznaczony do skutecznego oczyszczania wszystkich rodzajów wtryskiwaczy, w tym Comman Rail i systemów pompowtryskiwaczy. Preparat usunie zanieczyszczenia wewnętrzne takie jak lepki lak i twardy nagar z końcówek wtryskiwaczy.

Forté Advanced Diesel Fuel Conditioner skutecznie i szybko pomoże rozwiązać wiele pojawiających się z czasem problemów samochodów z silnikiem Diesla. Skuteczne oczyszczenie całego układu paliwowego z gromadzących się wewnątrz zanieczyszczeń i nagarów korzystnie wpłynie podczas dalszej eksploatacji samochodu. Zastosowanie profesjonalnego środka Forte wpływa korzystnie na niezawodność i kulturę pracy silnika podczas jego codziennej eksploatacji.

Środek należy stosować na praktycznie pusty bak, tuż przed tankowaniem, aby potem zalewane paliwo dobrze wymieszało preparaty. Ostrzegam – gdybyście się za to zabierali przy tankowaniu to zaopatrzcie się w jakiś drut, żeby odchylić klapkę i zapadkę w baku (zależy to również od tego jaki macie samochód). Niestety szyjka jest za krótka i u mnie w Fordzie przez to kiedy zalewałem tego pierwszego koleżkę z czarnym korkiem to mi się rozlał tak w 1/4.

Jakie wrażenia – czy to działa?

No muszę powiedzieć, że po zastosowaniu na prawdę przestało kopcić. Myślę, że dymek z wydechu został zredukowany o 90%. Ogólnie był on zauważalny głównie w nocy pod światłami samochodów za mną, jednak kiedy sprawdzałem w dzień to rzeczywiście z wydechu wydobywał mi się solidny czarny dym przy wyższych obrotach lub przegazowaniu.

Efekt niestety nie utrzymał się na stałe i już na 3 zbiorniku paliwa było po staremu. Ciężko mi więc ocenić sens stosowania takiego środka. Możliwe, że po prostu mój przypadek jest już na tyle zaawansowany, że takie cuda nie pomogą. Po kilku tankowaniach wróciłem do starej stacji benzynowej, ponieważ mam ją po prostu blisko siebie, a jednoznacznie można stwierdzić, że to nie była wina paliwa. Co siedzi w zbiornikach na stacjach benzynowych i tak nie sprawdzę.

Oceniłbym ten środek tak 3/5, ponieważ nie mogę jednoznacznie powiedzieć, że nie była widoczna żadna poprawa, efekt jednak nie był długotrwały. Nie przekreślam jednak całkowicie sensu stosowania takich preparatów.

AmadeuszKomentarze 5 do Preparaty Forte – Czy Działają, Opinia i Test

 1. Adrian napisał(a):

  Stosowałem u siebie w poprzednim aucie podobny środek tylko innej firmy. Faktycznie po podaniu auto kopciło znacznie mniej lecz niestety przez krótki okres czasu. Także wszystko by się zgadzało z Twoimi obserwacjami.

 2. Michał napisał(a):

  Ja też stosowałem kilka takich środków na wtryskiwacze ale niestety albo nie są skuteczne albo przy 300 tyś kilometrów już nic by nie pomogło.

 3. AndrzejAndrzej napisał(a):

  Amadeuszu, podejrzewam, że redukcja czarnego dymu została wywołana sztucznie poprzez właśnie ten preparat który pewnie podczas działania wysokiej temperatury w silniku wydziela tlen, a u Ciebie czarny dym oznacza jego niedobór. Wpadnij do Stalowej do Pawlika to Ci to dobrze zrobią

  • Amadeusz Amadeusz napisał(a):

   ale co dokładnie? Wymiana wtrysków czy coś innego podejrzewasz? Z drugiej strony dalej, więc wiesz – pewnie tu na miejscu też znajdę kogoś dobrego 🙂

 4. Iron napisał(a):

  Biorac pod uwage cene, to chyba nie warto tego stosowac. Osobiscie uzywam czasami stp i efekt w gruncie rzeczy taki sam, a stp to koszt 13-17 zl wiec jakby znqcznie tanszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *