Test Wideorejestratorów Navitel MSR900 i Navitel R600 – Porównanie

test wideorejestratorów

test wideorejestratorówPisałem już o tym, że wideorejestratory stają się coraz popularniejsze, a szczególnie bardzo popularne są w Rosji, gdzie ludzie mają niezłą fantazję na drodze. Od dłuższego czasu sam rozważałem zakup wideorejestratora. W ciągu ostatnich dni miałem okazję przetestować dwie kamery samochodowe od firmy Navitel Polska. Są to modele MSR900 i R600. Zapraszam na test wideorejestratorów.

Navitel MSR900 – dane techniczne

Na początek trochę informacji technicznych. Ten wideorejestrator ma duży wyświetlacz 4-calowy, kąt obiektywu 170 stopni, możliwość nagrywania w FullHD w 30 klatkach, aparat fotograficzny 12 Mpx, obsługuje karty pamięci aż do 256 GB, posiada G-sensor oraz tryb parkingowy.

Navitel R600 – dane techniczne

Ten z kolei mniejszy wideorejestrator ma wyświetlacz 2-calowy, kąt obiektywu 170 stopni, możliwość nagrywania w FullHD w 30 klatkach, aparat fotograficzny 12 Mpx, obsługuje karty aż do 256 GB, posiada również G-sensor oraz tryb parkingowy.navitel r600 navitel msr900 navitel msr900 navitel r600

Wady, Zalety, Różnice

Wydawać by się mogło, że różni je tylko wyświetlacz. MSR900 ma jednak więcej opcji ustawiania i o dwie rozdzielczości nagrywania więcej niż R600. Jest też bardziej mobilny ze względu na inny system zamocowań. Z zewnątrz przypomina aparat fotograficzny, głównie z powodu wystającego obiektywu, obudowa wykonana jest głównie z metalu, więc urządzenie wygląda na bardzo solidne, nic nie trzeszczy i nie skrzypi.

Oba urządzenia posiadają wbudowane akumulatory pozwalające na działanie bez stałego źródła prądu. Możemy np. wykonać zdjęcia samochodu podczas kolizji dodatkowo oświetlając sobie w nocy kadr za pomocą kilku diod LED (w przypadku MSR900). Podświetlenia nie posiada mniejszy R600 natomiast posiada on obiektyw Sony Exmor, który to bardzo dobrze spisuje się w nocy – różnicę widać gołym okiem chociażby w dwóch poniższych sytuacjach. Szczególnie jest to widoczne na dużym nie oświetlonym placu.

navitel mrs900 navitel r600 navitel mrs900 navitel r600

Z nagrań możemy spokojnie odczytać numery rejestracyjne z bliskich i średnich odległości. Na pewno gołym okiem nie mielibyśmy zauważalnie większego zasięgu. W sytuacjach stresowych dodatkowo moglibyśmy mieć problem z zapamiętaniem. W samochodach z reflektorami ksenonowymi jednak strumień światła w nocy jest tak duży, że czasem możemy mieć problem z odczytem numerów, które odbijają światło.

Menu, karty pamięci, format zapisu

Jeśli chodzi o menu i intuicyjność to można te urządzenia obsługiwać w zasadzie bez czytania instrukcji i chociaż R600 ma jeszcze prostsze menu to w obu urządzeniach oparte są one o te same zasady działania.

Duży plus obu urządzeń to wspomniany slot na karty pamięci micro SD, aż do 256 GB. Mimo, że posiadamy funkcje zapisywania w pętli, którą polecam włączyć i zapisywać nagrania w 5 minutowych fragmentach (ułatwia to późniejsze przeglądanie nagrań na komputerze) to zastosowanie takiej karty i ustawienie rozdzielczości 720p pozwoli na nagranie aż 60-70 godzin materiału. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie kart 32 GB. Pliki zapisywane są w formacie MOV.

Jeśli chcesz zobaczyć te urządzenia w akcji to zapraszam do obejrzenia filmu, który najlepiej odda ich możliwości:

Jak wspomniałem na filmie dwoma ważnymi elementami są G-sensor i tryb parkingowy.

G-sensor to czujnik przeciążenia, który np. w momencie kolizji zablokuje nam nagranie z danego momentu – nie będzie ono mogło być nadpisane lub usunięte.

Tryb parkingowy to z kolei funkcja połączona G-sensorem. Pozostawiając samochód na parkingu, urządzenie w momencie wykrycia ruchu samochodu zostanie uruchomione i zacznie rejestrować obraz. Może to być pomocny przy stłuczkach parkingowych lub próbie kradzieży.

Test Wideorejestratorów – Podsumowanie

Moim osobistym zwycięzcom tego porównania jest mniejszy i tańszy R600. Dlaczego? Po pierwsze jest mniejszy i nie rzuca się w oczy, wygaszacz ekranu jest krótszy, bo gaśnie już po 30 sekundach, przez co nie rozprasza kierowcy, obiektyw Sony Exmor radzi sobie o wiele lepiej w nocy. Minusem jest akumulator, który znajduje się w module przyklejanym do szyby – jak się później okazało jest możliwość jego wysunięcia z gniazda, a na szybie zostaje nam tylko czarny kawałek plastiku. Niestety nie znalazłem o tym informacji w instrukcji. Jeśli wysuniemy kamerę bez modułu akumulatora to utracimy ustawienia jak np. data. Ustawianie jej za każdym razem może być kłopotliwe. Taśma mocująca trzyma nadzwyczaj dobrze.

Kamera samochodowa za rozsądną cenę

No i cena – tutaj akurat oba urządzenia mają dosyć konkurencyjne ceny, ponieważ jest to około 300 zł w przypadku R600 i około 400 zł w przypadku MSR900. Na prawdę jak na 300 zł to te urządzenie spełnia wszystkie moje oczekiwania.

Zapraszam również na mój fanpage na Facebooku i mój nie do końca motoryzacyjny profil na Instagramie.

Amadeuszkamera samochodowa - porównanie kamera samochodowa - porównanie kamera samochodowa - porównanieKomentarze 3 do Test Wideorejestratorów Navitel MSR900 i Navitel R600 – Porównanie

  1. jazd napisał(a):

    Posiadam R600. Bardzo dobrze w nocy się spisuje i nawet lepiej niż te 2 razy droższe. Wzmocnienie czułości iso nie powoduje takich szumów jak u innych wideorejestratorów z tej półki cenowej. Optyka Sony robi dobrą robotę. Jest niewielkich rozmiarów i posiada solidny uchwyt dobrze trzymający się szyby.

  2. Adrian napisał(a):

    Fajny test. Dzięki ! Właśnie szukam dla siebie wideorejestratora.

  3. leh napisał(a):

    W tej cenie r600 może mieć problemy, od dawna jest juz c7 firmy Lamax a ma też wyjść coś jeszcze nowszego. Sama c7 i tak radzi sobie bardzo dobrze, co widać po rankingach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *